مقالات یوگا

باشگاه علمی تخصصی یوگا پرنده آزاد

 !افزایش عملکرد مغز در میانسالی با یوگا!گروه اخبار علمی خبرگزاری ایرنا!باشگاه علمی تخصصی یوگا پرنده آزاد عظیمیه کرج!هلث!! Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences !نشریه جرونتولوژی سریز ای: بیولوژیکال ساینس اند مدیکال ساینس!تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ایلینویز آمریکا!بازیابی اطلاعات مغز !افزایش حافظه!افزایش انعطاف پذیری ذهنی!افزایش سرعت عملکرد مغز!افزایش تمرکز مغز !کاهش استرس و اضطراب!کنترل خشم !موفقیت تحصیلی نوجوانان با یوگا !تعادل سیستم هورمونی نوجوانان با یوگا!

یوگا عملکرد مغز را در میانسالی افزایش می دهد

تهران – ایرنا - تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ایلینویز آمریکا نشان می دهد که تمرین یوگا سه بار در هفته و به مدت هشت هفته، باعث افزایش عملکرد مغز در افراد میانسال و مسن می شود. به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، در این تحقیق 108 داوطلب بین سنین 55 تا 79 سال مورد بررسی قرار گرفته اند، از این میان 66 نفر در کلاس های یوگا شرکت کردند. پس از گذشت دو ماه، از هر دو گروه آزمایشی به عمل آمد و مشخص شد که بازیابی اطلاعات، حافظه، انعطاف پذیری ذهنی و سرعت عملکرد مغز در گروهی که به تمرینات یوگا پرداخته بودند به مراتب بیشتر بود. تحقیقات قبلی نشان می دهد که یوگا در افزایش حافظه و تمرکز نیز بسیار موثر است. در این مطالعه آمده است که یوگا دارای اثر آرامبخش فوری در سیستم عصبی سمپاتیک و پاسخ بدن به استرس است و استرس و اضطراب باعث کاهش عملکرد شناختی می شود. این تحقیقات همچنین نشان داده است افرادی که بطور منظم یوگا تمرین می کنند، به راحتی می توانند خشم و استرس خود را مدیریت کنند. تمرینات یوگا برای نوجوانانی که در سن بلوغ هستند به مراتب توصیه شده زیرا باعث تعادل در سیستم هورمونی می شود و موفقیت تحصیلی نوجوان را به دنبال دارد. نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه جرونتولوژی سریز ای : بیولوژیکال ساینس اند مدیکال ساینس Gerontology Series A: Biological Sciences and Medical Sciences منتشر شده است.

کد خبر: 81281821 (4189607) |  تاریخ خبر: 31/05/1393 | ساعت: 8:50

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بیماری آلزایمر Alzheimer's disease که به اختصار آلزایمر خوانده می‌شود، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر این بیماری اختلال حافظه‌است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی نیز آسیب می‌بینند. بیمار پاسخ سئوالی را که چند لحظه قبل پرسیده‌ است فراموش می‌کند و مجدداً همان سؤال را می‌پرسد. بیمار وسایلش را گم می‌کند و نمی‌داند کجا گذاشته‌است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند حساب دارائی خود را نگهدارد. بتدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها نیز مشکل ایجاد می‌شود. کم کم مشکل مسیر یابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص آشپزخانه، دستشویی، حمام  و . . . در منزل خود نیز مشکل پیدا می‌کند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار هم گردد. یکی دیگر از مشکلات زوال عقل بروز توهم و هذیان است. مثلاً ممکن است بیمار فکر کند همسرش به وی خیانت کرده‌است و یا همسایگان و پرستارش قصد آسیب رساندن و توطئه علیه وی را دارند. بیمار ممکن است به فرزندانش بدبین شود. گاهی اوقات بیمار افرادی را که نیستند می‌بیند مثلاً والدین فوت شده یا اقوام دیگر. در موارد شدید بیمار برای انجام کارهای اولیه شخصی نیاز به کمک پیدا می‌کند و ممکن است توانایی کنترل ادرار و مدفوع را هم از دست دهد. بیمار دچار زوال عقل ممکن است در تکلم و یافتن کلمات مناسب مشکل پیدا کند و در نتیجه کم حرف و گوشه گیر شود. در موارد پیشرفته تر بیمار آگاهیش را نسبت به بیماری از دست داده و نمی‌داند دچار ناتوانی در انجام برخی کارها است و ممکن است کارهای خطر ساز انجام دهد. بتدریج ممکن است توانایی حرکتی بیمار هم دستخوش آسیب شده و مکرراً تعادلش را از دست داده و زمین بخورد. این بیماری که حدود کمتر از ۱ درصد می‌تواند جنبه ارثی داشته باشد در دسته بیماری‌های دژناراتیو یا تحلیل مغزی است و شیوع این بیماری در مردان بیشتر است.