♥ مقالات

باشگاه علمی تخصصی يوگا پرنده آزاد

,باشگاه یوگا,چاکرادرمانی,یوگادرمانی,یوگا,آموزش یوگا در کرج, کلاس یوگا در کرج, باشگاه یوگا در کرج, یوگا, یوگاکرج, یوگا کرج ,یوگا در کرج, یوگا عظیمیه, باشگاه یوگا, مدیتیشن, مراقبه, یوگا برای بانوان, یوگا البرز,yoga, Meditation, یوگا استان البرز, یوگای بانوان کرج, یوگاالبرز, یوگا در البرز, ریلکسیشن, تنفس درمانی, آرامش درمانی , باشگاه یوگا کرج, یوگاعظیمیه, یوگا عظیمیه, یوگامهرشهر, یوگا مهرشهر, یوگا گوهردشت, یوگاگوهردشت, یوگا البرز, یوگا, کلاس یوگا, یاشگاه بانوان, یوگای تخصصی کرج, باشگاه یوگاکرج, یوگای خوب, یوگا البرز, باشگاه برتر کرج, باشگاه برگزیده البرز, مرکز یوگای استان البرز,یوگا, کلاس یوگا, یاشگاه بانوان,راه یوگا,سیمین صدیق ابراهیم نیا,پرنده آزاد یوگا,


يوگا از واژه «یوج» به معنی یکپارچه سازی و یگانگی آمده ‌است. واژه «یوج» با واژگان «یک» و «یگانه» در زبان فارسي هم خانواده است . برخی نیز بر اين باورند که يوگا از واژه پارسی «یوغ» گرفته شده‌است .

یوگا به معنای «کنترل کردن» نيز آمده است و در اين صورت یوگا را می‌توان علم کنترل امواج فکر و علم مهار قوای ذهن به منظور تسلطی همه جانبه بر توان بالقوه خود دانست . از طرف دیگر می‌توان یوگا را به معنای نظاره کردن و دیدن در نظر گرفت که در نتیجه یوگا علم نظاره خود و خود شناسی است . بر اين اساس مي توان گفت : يوگا یعنی واقع شدن در طبیعت اصیل خویش و شکافتن تمامی حجاب های نفسانی . سرانجام یوگا را به معنی «وصل و یکی شدن» نیز ترجمه کرده‌اند که به این معنا ، یوگا عبارت است از عملکرد هماهنگ قوای فردی و اتحاد قوای ذهنی با قوای حیاتی تن و حواس که منجر به توسعة آگاهی و در نهایت اتحاد با آگاهی متعال خواهد شد .

حکيم پاتانجلي بنيان گذار اين دانش که سوتره هاي يوگا را گردآوري نموده است ، يوگا را اين گونه معرفي مي نمايد : « يوگا آرام يافتن جان است در خاموشي و آن گاه كه جان به خاموشي رسد مي توانيم سرشت حقيقي مان كه هستي بي كوشش خود با نفس است را دريابيم . » بنابر اين در يک جمع بندي کلي ، معني و مفهوم يوگا آشکار و هويدا مي شود : يوگا تجربه حقیقت و آگاهی از واقعیت هاي جهان هستي و وحدت با ملکوت و خدواوند است و البته در اين راستا ، يکسری تکنیک های عملی که به شکلي علمی تکامل یافته و بصورتي هوشمندانه تدوین گرديده است نيز بخشي اعظم از دانش يوگا را تشکيل مي دهد . در مجموع تمامي تکنیک هاي يوگا انسان را قادر می سازد تا آلودگی هایی که بر جسم ، ذهن و احساساتش پديد آمده است را از خود دور سازد و افکار و اندیشه هایش را در جهتي والاتر متمرکز کند . یوگا داراي تکنيک هايي است که ممکن است انسان انجام دهد تا طبیعت پست تر خود را پاک ، احساساتش را مهار و ذهنش را تا رسیدن به سطح عمیق درونی و نهایتاً تا رسیدن به خداوند هدایت کند . مسلماً یوگا مذهب نیست ولی هر کس با هر مذهب و هر تعصب و هر آئین و مکتبی می تواند یوگا را انجام دهد ، تمرینات معنوی یوگا که گستردگی و مدت زمان اجرای آن از زمان خلقت انسان تاکنون تداوم داشته است در این قرن پر ماجرا و پر حادثه می تواند برای حفظ و رهایی انسان ها مورد استفاده قرار گیرد . بي شک یوگا نمایش حرکات جادویی و سحرآمیز نیست . یوگا سحر و جادو نيست . يوگا نمایش شاهکارهايی فوق العاده و یا کارهاي صوفیانه و غیر عادی نيست . یوگا مرتاضیسم نیست که شکلی از خود آزاری است و رياضت در دين مبين اسلام حرام شمرده شده است . یوگا مراسم عجیب و غیر عادی یا مناسک مخصوص نیست . یوگا هندوئیسم نیست ، یوگا بی دینی نیست ، یوگا کف بینی نیست ، یوگا پیش گویی نیست ، یوگا طالع بینی نیست ، یوگا فکر خوانی نیست ، يوگا اعمال سحر و افسون برای دفع ارواح شیطانی یا تسخیر آن ها  نیست و يوگا دفينه اي پنهان شده در ويرانه هاي تاريخ كهن هم نيست . . . يوگا يك نياز است يك نياز با ارزش براي مردم عصر حاضر و فرهنگ و تمدن آينده . يوگا هنر زندگي كردن است. دانشي است كه بايد با زندگي روزانه هر فرد عجين باشد زيرا كه بر تمام جنبه هاي حياتي اعم از جسمي ، رواني ، ذهني و روحي يک انسان تاثير بسزايي دارد. يوگا ايجاد كننده هماهنگي و توازن بين جسم وروان وروح است و نهايتاً :

يوگا دريافت معرفت از طريق عشق است .

يوگا رسيدن به آزادي از مسير عشق است .

يوگا درک حقيقت از وادي عشق است .

يوگا لبخند به زندگي از پهنه تبسم عشق است .

يوگا رسيدن به آرامش بيکران از راه مهرورزي و عشق است .

يوگا شکوه عشق است و دريافت آگاهي از شاهراه دل .

و آيا براستي انسانيت بدون عشق و مهرورزي مي تواند معنا و مفهومي داشته باشد؟ زمانی که گرمي محبت در سينه ها سرد مي شود ، خشم و عصيان ، خودخواهي هاي بيمارگونه ، دشمني و يکسو انديشي و . . . در وجود انسان ها شعله ور گشته و نتيجه آن جز تخريب ، بيماري و مرگ نيست. گذشت ، فداکاري، انصاف ، عدالتخواهي ، همزيستي مسالمت آميز ، صلح و عشق همه از تجليات محبت اند و محبت شرط لازم براي زيستن و کليد نفوذ در قلب هاست .

امروزه به دليل ناهنجاري هاي متنوع اجتماعي ، گسترش خشونت و پرخاشگري ، فشارها و تنش هاي عصبي ، فرديت گرايي ، رقابت هاي بيشمار ، دروغ و رياکاري ، سطحي نگري و بسياري موارد ديگر ، شاهد رشد روز افزون و فاصله گرفتن انسان ها از مهرورزي و محبت هستيم و در چنين روزگاري بر ماست که اگر به راه يوگا پيوسته ايم و نام يک رهرو يوگا را با خود داريم در تمامي امور خود ، تمرين مهرباني ، دوستي و عشق را داشته باشيم ، چرا که يک رهرو راه معرفت و خداشناسي با ديدن و دانستن تمامي نابساماني هاي بيشماري که گريبانگير جهان امروز است ، هيچگاه حضور خداوند را فراموش نمي کند و البته عشق مي ورزد ، همه را دوست دارد ، بدون چشمداشت خدمت مي کند و در اين راه ترديد به دل راه نمي دهد . اولين و مهمترين نشانه کسي که واقعاً راه يوگا را مي پيمايد و از آن دم مي زند همين آزمون ساده عشق ورزي است . رهرو راه يوگا پرخاش نمي کند، پشت سر ديگران حرف نمي زند ، اخم نمي کند ، فخر نمي فروشد ، عيب ديگران را نمي بيند ، دشنام نمي دهد ، امر و نهي نمي کند ، نفرت و کينه و حسادتي ندارد ، ديگران را کوچک نمي شمارد ، با طبيعت ، گياهان و حيوانات بد رفتاري نمي کند و همه چيز را همانطوري که خداوند مقدر کرده است مي پذيرد . او در همه مخلوقات عالم و کائنات نقش خدا را مي بيند و خود را نيز موهبتي از آفرينش آفريدگار مي داند . رهرو واقعي راه يوگا هر از چندي در مسير زندگي ، کار ، پيشه و خانواده ، توقفي هر چند کوتاه داشته و با روزه گرفتن ، سکوت کردن ، نشست ، مراقبه و تفکر ، بريدن مقطعي از اطرافيان و تعمق و تدبر ، به پاکسازي درون مي پردازد و خود را از مسموميت هاي جسمي ، ذهني و روحي نجات مي بخشد .

پس همسفران سفر زيباي زندگي و دوستان راه يوگا بيائيد در سفر معنوي خود ، با برداشتن حجاب جان و پيروي از تعاليم پيامبر بزرگ اسلام که در يک سخن «پيامبر رحمت» لقب گرفت ، به صورتي عملي الگوهاي سيره نبوي را بکار گيريم و روح پاكي ، صداقت و خيرخواهيرا در جهان زنده کرده ، هر يک آغازگر تحولي مهرآميز در خود باشيم و از اين مسير ، تحولي معجزه گر را در جهان و جهانيان گسترش دهيم ، تا آرامش و صلح بر جهان هستي حاکم شده و عطر خوش مهرورزي ايران پاک و  جهانيان را نيز عطرآگين سازد .

 

در اين خاک ، در اين خاک ، در اين مزرعه پاک               بجز مهــــــر ، بجز عشـــق ، دگر تخم نکـاريم

 مولانا 

 

با تقديم مهر و سپاس  سيمين صديق ابراهيم نيا آذر ماه سال يکهزار و سيصد و نود و دو

باشگاه يوگا پرنده آزاد کرج