پاکسازی بهاری بدن در پنج روز 

یوگا استان البرز+باشگاه یوگا پرنده آزاد+آیورودا+طب سنتی ودایی+پانچاکارما+ماساژ آبهیانگا+سمزدایی بدن+شروتاها+پاکسازی بهاری+چای زنجبیل+parandeazadyoga          

پاکسازی بهاری بدن در پنج روز

فصل بهار زمانی مناسب برای بازسازی بدن و جوانسازی است . دانش کهن آیورودا (طب سنتی هند) اعمال پانچاکارما و یا پنج عمل را در فصل بهار توصیه میکند. منظور از پانچاکارما این است که به مدت یک هفته با استفاده از ماساژ ، تعریق ، استفاده از مواد ملین خاص و نوعی گیاه درمانی تمام سلول های بدن را پاکسازی و سمزدایی نموده و قوای دفاعی بدنی را تقویت کنیم . البته این روش درمانی سیستماتيک حتماً می بایست تحت نظارت دقيق و توسط متخصصین انجام گیرد و انجام خودسرانه آن بهیچوجه توصیه نمی گردد ، اما در اين بخش بر آن شدیم تا به معرفی روش هایی بسیار ساده در جهت پاکسازی بهاری بپردازیم . توصیه های کاربردی بی خطر و ساده ای که در ادامه می آید را به آسانی می توانید در منزل انجام دهید و در راستای دستیابی به سلامتی اجرا نمایید.

  1. برای مدت پنج روز یک رژیم غذایی بسیار ساده را انتخاب کنید که به آسانی قابل هضم باشد . رژیمی که شامل میوه های فصلی و محلی تازه ، سبزیجات بخارپز شده و یا سوپ عدس باشد . در مدت این پنج روز بطور کلی از شکر تصفیه شده و یا مواد کربوهیدرات ساده و تصفیه شده (مانند برنج سفید و یا نان سفید) غذاهای تصفیه شده ، لبنیات و محصولات حیوانی دوری کنید . از مواد کربوهیدرات کمپلکس به مقدار کمی می توانید استفاده کنید . دراین روزها همچنین می توانید از آب میوه جات برای صبحانه و مخلوطی از آب میوه و سبزیجات در طول روز و آب سبزیجات خالص برای غروب استفاده نمایید . 
  2. برای نرم کردن دستگاه گوارش و پاکسازی آن می توانيد از مقداری کشمش طلایی و کنجد استفاده نمائید . در این راستا به مقدار مساوی یک هشتم لیوان کنجد و یک هشتم لیوان کشمش طلایی را مخلوط نموده و حدود یک قاشق مربا خوری یکساعت قبل از هر غذا و یا دو ساعت بعد از آن استفاده نمائید . اگر برایتان هضم دانه های کنجد مشکل باشد می توانید از یک دوم قاشق مرباخوری روغن کنجد و حدود چهار عدد کشمش برای این منظور استفاده کنید .
  3. در زمان پاکسازی ، هیدراته بودن بدن بسیار حائز اهمیت است . به همین منظور نوشیدن حداقل 8 لیوان آب بسیار ضروری بوده و توصیه می گردد . نوشیدن چای زنجبیل به مقدار حداقل یک لیتر در روز نیز بسیار مفید می باشد . (لطفا در بخش تغذیه سالم و تناسب اندام با یوگا مطلب چای زنجبیل بنوشید را مطالعه فرمائید .) برای تهیه چای زنجبیل مقدار یک قاشق مربا خوری ریشه تازه زنجبیل را رنده کرده و در یک چهارم لیتر آب جوش بریزید ، سپس بعد از ده دقیقه که دم کشید این چای پر خاصیت را بنوشید .
  4. در شب چهارم پاکسازی قبل از خواب بهتر است که خود را ماساژ آبیهانگا داده (به مطلب ماساژ آبهیانگا در بخش يادداشت های مفید مراجعه کنید .) و بعد در وان آب گرم بمدت 15 دقیقه استراحت کنید . ماساژ آبهیانگا اعصاب را از طریق حس لامسه آرام می کند ، مجاری بدن را پاکسازی کرده و باعث سم زدایی مواد مسموم از بدن خواهد شد . بخار و حرارت حمام نیز سرخرگ ها ، سیاهرگ ها و مجاری لنفاوی که در آیورودا به نام «شروتاها» نامیده می شوند را متسع کرده به خروج ناخالصی های بدن کمک می کند و لذا باعث زدودن سموم از طریق پوست می گردد .
  5. بعد از ماساژ آبیهانگا و حمام گرم قبل از خواب یک قاشق ماست و عصاره مواد ملیني گیاهی مانند سنا استفاده کنید . بیشتر اشخاص با استفاده از 2 تا 4 قرص دچار تخلیه کامل مزاج خود خواهند شد و حدود 6 تا 8 ساعت بعد شاهد تخلیه و دفع شل تر مزاج خود خواهند بود .
  6. به خاطر داشته باشید همیشه برنامه پاکسازی خود را بتدریج و به آرامی با مصرف غذاهای کمپلکس خاتمه دهید .

به امید سلامتی روزافزون همه شما عزیزان

باشگاه یوگا پرنده آزاد