اندیشه ناب باشگاه علمی تخصصی یوگا پرنده آزاد

استان البرز باشگاه تخصصی یوگا پرنده آزاد کرج ، امام علی ( ع ) ، استاد علامه محمد تقی جعفری ، ارزش ولقعی انسان

ارزش واقعی انسان به چیست؟

استاد علامه محمد تقی جعفری (رحمة­ الله ­علیه) می­ گفتند : عده ­ای از جامعه ­شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند . موضع این بود : «ارزش واقعی انسان به چیست ؟» برای سنجش ارزش خیلی از موجودات ، معیار خاصی داریم . مثلا معیار ارزش طلا به وزن و عیار آن است . معیار ارزش بنزین به مقدار و کیفیت آن است . معیار ارزش پول پشتوانه­ آن است . اما معیار ارزش انسان­ها در چیست؟

هر کدام از جامعه شناسان صحبت ­هایی داشتند و معیارهای خاصی را ارائه دادند . بعد  وقتی نوبت به بنده رسید گفتم : اگر می­ خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد ، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می ­ورزد . کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است . کسی که عشقش ماشینش است ، ارزشش به همان میزان است . اما کسی که عشقش خدای متعال است ارزشش به اندازه­ خداست .

علامه فرمودند : من این مطلب را گفتم و پایین آمدم . وقتی جامعه شناسان صحبت های مرا شنیدند برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند . وقتی تشویق آن­ها تمام شد من دوباره بلند شدم و گفتم : عزیزان! این کلام از من نبود . بلکه از شخصی به نام علی (علیه­ السلام) است . آن حضرت در نهج البلاغه میفرمایند : «قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ» «ارزش هر انسانی به اندازه­ چیزی است که دوست می ­دارد .» وقتی این کلام را گفتم دوباره به نشانه­ احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (علیه­ السلام) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند . . .

حضرت علامه در ادامه می­ گفتند : عشق حلال به این است که انسان (مثلا) عاشق پنجاه میلیون تومان پول باشد . حال اگر به انسان بگویند : «آی!!! پنجاه میلیونی!!!» انسان چقدر بدش می ­آید؟ در واقع می­ فهمد که این حرف توهین در حق اوست . حالا که تکلیف عشق حلال اما دنیوی معلوم شد ، ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد ، چقدر انسان پست و بی­ ارزشی است! 

  روزهایی سبز و بالنده داشته باشید ♥

  یا علی

  باشگاه یوگا پرنده آزاد