آموزش 

باشگاه علمی تخصصی یوگا پرنده آزاد

استان البرز ، باشگاه تخصصی یوگا پرنده آزاد کرج ، سیمین صدیق ابراهیم نیا ، تجسم خلاق ، انرژی ، قانون تشعشع و جاذبه ، قانون جذب ، قانون کارما ،مدیتیشن ، ريلکسیشن

تجسم خلاق چیست؟

هوالخلاق

خلاقيت كه از صفات عاليه الهي است ، موهبتي است كه خداوند رحمان در وجود تمامي انسـان ها به وديعه نهاده است و ما انسان ها مظهر نشانه های خلاق خداوند بر روی زمین هستیم . تجسم خلاق حالتی از خودآگاهی است که موجب می گردد به این درک عمیق دست یابیم که این خود ما هستیم که سازنده پیوسته عالم وجودمان می باشیم و بواسطه این تفکر است که در هر لحظه از زندگی مسئولیت افکار ، اعمال و گفتارمان را متعهدانه پذیرا می گردیم .

بكارگيري شيوه هاي علمي آموزش تجسم خلاق روشی است که به وسیله آن با استفاده از تخيلات و تصورات هر آنچه در زندگي مي خواهيد را بدست ميآوريد . البته تنها شرط اين دستيابي بکارگيري اصل آگاهي و هوشياري است! تجسم خلاق قدرت تخیل شماست و شما مي بايست با انرژي مثبت بر روی فکر ، احساس و يا تصويري روشن و واضح آنقدر متمرکز گرديد تا تبديل به واقعيت شود و در نهايت به هدف مورد نظرتان یعني همان چيزي که تصور می کرديد برسيد . هدف شما ممکن است مادي ، عاطفي ، ذهني و يا معنوي باشد . اجازه دهيد براي روشن تر شدن موضوع مثالی داشته باشیم : اگر شما در محیط شغلی خود احساس نارضایتی می کنید ، با استفاده از تجسم خلاق و ساختن تصویری واضح و روشن در ذهن ، خواهید توانست وضعیت شغلی خود را همانگونه که میخواهید ، بهبود بخشید . برای اینکار لازم است در حالت مراقبه يا مدیتیشن یعنی در وضعیتی ساکت ، آرام و هوشیار و یا حتی المقدور در وضعیت وانهادگی و ریلکسیشن قرار بگیرید و پس از تجربه آرامش ، تصور کنید که در محیط  شغلی دلخواه خود قرار گرفته اید ، از این تجربه لذت می برید و رضایت کامل دارید . خود را ببینید که هماهنگ و تأثیر گذار بر سایرین مشغول کار هستید . این وضعیت را با تمام جزئیات آن مثلا ساعت های کار مورد نظرتان ، حقوق و دستمزد دلخواه ، مسئولیت هایی که به عهده دارید و . . . در ذهن تجربه کنید . این تمرین ساده و کوتاه را روزی دو بار انجام دهید و در مورد آن فکر کنید . توجه داشته باشید که با این روش نمی توان رفتار دیگران را کنترل کرد و یا آنان را وادار نمود تا بر خلاف میل باطنی خود کاری را انجام دهند . کاربرد این روش فقط بر روی خود شماست و به نوعی از میان برداشتن موانع درونی در جهت رسیدن به یک هماهنگی طبیعي می باشد . شما با استفاده از تجسم خلاق مثبت ترین جنبه های درونی خود را بکار گرفته و از آن بهره مند می گردید . برای استفاده از تجسم خلاق نیازی به انجام کارهای خارق العاده نیست ، بلکه تنها کاری که لازم است انجام دهید ، افزایش دانش و مهارت های خود با تمرین ، تکرار و مطالعه است . اصل آگاهی را هرگز فراموش نکنید . به خاطر داشته باشید که پس از انجام هر کاری لازم است تا از خود بپرسید : آیا این تمرینات برایم مفید هستند؟ در صورتی که پاسخ مثبت بود و به سالم بودن تمرینات اعتقاد پیدا کردید ، ادامه دهید! مطمئن باشید با تکرار و تمرین این شیوه به زودی متوجه تغییرات بزرگی در زندگی خود خواهید شد . فراموش نکنید که اين اصول جزئی از واقعیت های زندگی هستند و با بکارگیری مستمر آنهاست که مي توان شكوفايي اين توانايي بالقوه را به تماشا نشست .

روش کار تجسم خلاق :

برای درک بهتر روش کار تجسم خلاق دانستن اصول زیر که با یکدیگر مرتبط بوده و از قوانین فیزیکی و طبیعی جهان هستی می باشند بسیار مفید و مؤثر است :

1/ جهان مادی منشاء انرژی است : جهانی که ما در آن زندگي مي کنيم از انرژی تشکیل شده است . شاید ما سطوح مختلف اشیاء ر ا با حواس فیزیکی از یکدیگر جدا تشخیص دهیم اما در واقع تمام اشیاء از بزرگترین آنها گرفته تا کوچک ترین ذره که اتم و یا کوچک تر از آن است به انرژی محض تبدیل می شود . ما و هر آنچه که در اطراف ماست از انرژی تشکیل شده است . انرژی با سرعت های متفاوت مرتعش می شود و این تفاوت ، تراکم ماده را تشکیل می دهد . فکر دارای انرژی بالایی است و بدین جهت است که با سرعت بسیار زیادی تغییر می کند  . البته اشکال مختلف ماده نیز با سرعت های گوناگونی تغییر می یابند برای مثال سنگ به نسبت هوا دارای انرژی غلیظ تری است و به همین سبب کندتر تغییر يافته و اثر گذاشتن بر آن مشکل تر است . اما حتی سنگ نیز با تمام سختی وقتی تحت تأثیر انرژی معمولی آب قرار می گیرد ، تغییر می کند . تمام اشکال انرژی با یکدیگر مرتبط بوده و می توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند .

2/ انرژی خواص مغناطیسی دارد : بر اساس قوانین فیزیک نیروهای دارای کیفیت و ارتعاش مشابه یکدیگر را جذب می کنند . احساسات نیز از انرژی مغناطیسی برخوردار است و این انرژی نیز طبیعت مشابه خود را جذب می کند . ما در زندگی روزمره خود هر از گاهی شاهد این اصل بوده ایم : برای مثال زمانی به کسی فکر کرده ایم و به صورت کاملاً اتفاقی او را ملاقات نموده ایم و يا کتابی را که دقیقا در همان لحظه به اطلاعات آن نیاز داشته ایم به طور اتفاقی برداشته ایم !

3/ فرم تابع افکار است : فکر بر خلاف صورت های غلیظ تر انرژی از سرعت و تحرک بالایی برخوردار است . فکر انجام دادن کاری و یا ساختن و تولید چیزی از اجرای عملی آن سبقت می گیرد . به عبارت بهتر انجام هر کاری ابتدا به صورت یک فکر یا تصور ایجاد می شود . مثلا فکر یا تصور پختن شام حتما قبل از دست بکار شدن برای آماده کردن شام شکل گرفته است ، یا اغلب احساس نیاز برای يافتن یک شغل مناسب از خود شغل سبقت می گیرد . یک هنرمند ابتدا فکر یا تصوری در ذهنش ایجاد می شود و سپس شروع به خلق یک اثر هنری می کند . یک معمار در ابتدا طرح و نقشه یک بنا را آماده می کند و سپس آغاز به ساختن آن بنا می نماید . تجسم همانند نقشه ای است که یک تصور را برای ما به صورت یک شکل ایجاد کرده ، سپس انرژی را در یک میداني مغناطیسی جذب می کند و در مرحله بعد آن را به طرف تشکیل شکل مورد نظر  راهنمایی می کند . حتی اگر ما به طور مستقیم و آگاهانه کار تجسم را انجام ندهیم باز هم مراحل این اصل طی می شوند . شما با پرورش دادن یک ایده در ذهن تان صورتی از انرژی که تجسم کرده اید را جذب کرده و این افکار در نهایت به صورت یک عمل انجام شده ظاهر خواهد گشت . اگر شما دائما به زیبایی فکر کنید به طور حتم زیبا خواهید شد و اگر به بیماری فکر کنید عاقبت بیمار خواهید گردید . آنچه که ما تجسم و احساس می کنیم باعث می شود که در همان مسیر حرکت کنیم .

4/ قانون تشعشع و جاذبه : بر اساس قانون سوم نیوتن ، هر عملی عکس العملی دارد مساوی و در خلاف جهت آن . یعنی هر چه بیشتر تلاش کنید نتیجه اش بیشتر منعکس خواهد شد . در کلام نورانی معصومین و آیات قرآن نیز به دفعات به این اصل مهم و اساسی اشاره گردیده است و ما به صورت مداوم این تذکرات را دريافت کرده ايم که : هر چه بکاریم همان را برداشت خواهیم کرد . می توان مفهوم این اصل بی بدیل را بدین صورت نیز بررسی کرد که با توجه به باورها و افکارمان ، آنچه را که انتظار وقوع آن را داريم و به طور واضح و روشن آن را تجسم می کنیم ، در زندگی به آن جهت نیز جذب خواهیم شد . همه ما تجربه این را داشته ایم که افکاری منفی را در ذهن پرورش داده ایم  و بر اثر این افکار احساس نا امنی و ترس بر ما غلبه نموده و در نهایت همان افراد و شرایطي را که از آن دوری می کردیم تجربه کرده ايم و به سراغ مان آمده است! ضرب المثل «آمد به سرم از آنچه می ترسیدم» نیز مصداق بارز فراوانی این اصل در باورهای ما میباشد . پس باور داشته باشید که به طور حتم با پرورش احساسات مثبت و تجسم شادی و رضایت خاطر به سمت موقعیت های مناسب جذب خواهید شد .

5/استفاده از تجسم خلاق : تغییر فقط توسط تفکر مثبت رخ نمی دهد ، بلکه نیاز به جستجو و کشف عمیق ترین و اصلی ترین رفتارهای روزانه داشته و پس از آن است که تغییر صورت می گیرد . مهم این است که با تمرین و تکرار ، این کار را به عادت تبدیل کنید و تجسم خلاق جزء لاینفک افکار شما گردد . هر چه با شناخت و آگاهی و انرژی بیشتری به این تکنیک بپردازید ، نتیجه آن را بیشتر در زندگی مشاهده خواهید نمود .

مشکلات خاص در تجسم خلاق : 

در کلاس هاي خود هر از گاهی شاهد هستم که وقتی تکنیک تجسم و تصوير سازي ذهني را به شاگردانم آموزش مي دهم در آغاز تجربه اين تکنیک ، اغلب آنها متعجب و يا نگران می شوند و يا وقتی موضوعی را در ذهن خود مجسم می کنند ، تصوير آن موضوع را نمي بينند! پاسخي که به آنان داده ام همیشه اين بوده است : خودتان را خيلي درگير معنی واژه تجسم نکنید! گروهی در تجسم تصوير انتخابي ، تصوير مورد نظر را نمی بينند و عده ای ديگر اعلام می دارند که فقط می توانند ذهن خود را بر روی یک موضوع متمرکز کنند و قادر به ديدن تصوير مورد نظر نیستند! بعضی نيز تصاوير را به وضوح مشاهده نمی کنند! در نظر داشته باشید که تمام اين موارد کاملا طبيعي است و همین قدر که افراد در مراحل اولیه بتوانند به موضوعي ذهنا فکر کنند و يا آن را احساس نمایند و يا حتی به صورت مبهم به مشاهده آن بپردازند ، کفایت می کند . البته لازم به ذکر است که در بعضی از موارد نیز عدم توانایی تجسم می تواند نشانگر نوعی ترس باشد . به گفته روانشناسان اين واهمه ، ترس از مشاهده درون خود فرد و فرار از روبرو شدن با خود واقعي فرد است! البته ترس از ابراز احساسات و عواطف نيز ممکن است موجب محدود شدن فرد در استفاده از تجسم خلاق گردد . در اینگونه موارد فرد می بایست بر ترس ناشی از احساسات و خاطرات منفی گذشته غلبه کند. در صورت پیش آمدن این شرایط لازم است فرد در هنگام مدیتیشن و یا در زمان وانهادگی با تمام توان خود منبع ترس را مشاهده کند و به عبارت بهتر با ترس خود شجاعانه روبرو گردد . تنها در این صورت است که کم کم متوجه خواهد شد که این احساسات منفی دیگر اثر گذاری خود را از دست داده است .

روش های تجسم خلاق :

به طور کلی برای تکنیک تجسم خلاق دو روش وجود دارد : یکی روش پذیرا و دیگری روش فعال . در روش پذیرا شما بدون گزینش موضوعی خاص ، خود را آماده می کنید و هر چه را که به ذهنتان آمد ، همان را مجسم می کنید.

در روش فعال نیز شما موضوع دلخواه خود را که آرزوی آن را دارید انتخاب می کنید و به تجسم آن می پردازید . فراموش نکنید که هر یک از این روش ها در تکنیک تجسم خلاق از اهمیت ويژه و فوق العاده ای برخوردارند و با تمرین و تکرار آنها می توانید هر یک از این روش ها را به عادت تبدیل کنید و نتایج حاصل را به صورت عیني تجربه نمائید .

تمرین :

در اين بخش راهکاری در جهت تقویت نیروی تجسم خلاق ارائه می گردد . چشم های خود را ببندید و به صورت عمیق در حالت وانهادگی و ريلکس قرار بگیريد . فکر کنید در اتاقی آشنا مثلا اتاق نشیمن و يا اتاق خواب حضور دارید . سعی کنید جزئیاتی آشنا از اتاق مورد نظر مثل رنگ فرش و یا جای قرار گرفتن اشياء و اثاثیه و یا چیزهایی دیگر را به یاد آورید . تصور کنید که وارد اتاق می شوید و روی یک صندلی راحت می نشینید و یا تصور کنید روی تختخواب خود دراز کشیده اید . اکنون کارهایی که در چند روز گذشته نسبت به آن ها احساس خوشایندی داشته اید را به صورت روشن و واضح به خاطر بیاورید . این یادآوری اگر احساسات فیزیکی باشد بهتر است ، مثلا خوردن غذایی خوشمزه ، یا بوئیدن گلی معطر و یا شنا کردن در آبی خنک و . . . و با این تجدید خاطره از احساسات لذت بخش مورد نظر باری دیگر لذت ببرید . سپس تصور کنید که در علفزاری زیبا و در کنار یک رودخانه خنک دراز کشیده اید و در حال استراحت هستید يا در یک جنگل سرسبز و امن در حال گردش هستید ، یا در زیارتگاهی مشغول راز و نیاز با خداوند می باشید و يا هر مکان دیگری که دلخواه شماست را تصور کنید . با تمام وجود حضور خود را در این مکان احساس کنید و از بودن در این حضور لذت ببرید . به طور حتم با استفاده از راهکارهای ارائه شده و تکنیک های مشابه آن به تجارب با ارزشی دست خواهید یافت و در زندگی به رشد و پیشرفت قابل توجهی خواهید رسید .  

کلام پایانی :

تجسم خلاق وسیله ای است برای بر طرف کردن موانعی که خود ، در مسیر جریان عادی و موزون عالم هستی ایجاد کرده ایم و فقط این قدرت در جهت کارهای مفید و مثبت کاربرد دارد . در واقع تجسم خلاق زمانی مؤثر واقع می شود که در جهت اهداف ارشمند شخصی و منفعت رساندن به تمام موجودات به کار گرفته شود و اگر کسی خواستار آن باشد که این روش نیرومند را برای مقاصد مضر و یا خودخواهانه ای ، بکار گیرد مسلما این امر نا آگاهی او از « قانون کارما » را میرساند . قانون کارما یعنی ما همان چیزی را برداشت می کنیم که می کاریم و هر آنچه را که می دهیم ، به خودمان داده می شود . پس فراموش نکنید که هر چه بیشتر به دیگران خدمت و محبت کنید ، موفقیت ، شادی و لذت بیشتری را نصیب خود خواهید کرد .

آسمانتان بی غبار و سهم چشمانتان بهار باد

باشگاه تخصصی یوگا پرنده آزاد 

سیمین صدیق ابراهیم نیا