یوگا در کرج, آموزش مدیتیشن

 

  آموزش مدیتیشن 

قانون کارما,آرامش ذهن ,آموزش یوگا در کرج, کلاس یوگا در کرج, باشگاه یوگا در کرج, یوگا, یوگاکرج, یوگا کرج ,یوگا در کرج, یوگا عظیمیه, باشگاه یوگا, مدیتیشن,کنترل ذهن , یوگا برای بانوان, یوگا البرز,yoga, Meditation, یوگا استان البرز, یوگای بانوان کرج, یوگاالبرز, باشگاه یوگا, یوگا در البرز, پرانا, تجسم خلاق,

تجسم خلاق چیست؟

هوالخلاق

خلاقيت كه از صفات عاليه الهي است ، موهبتي است كه خداوند رحمان در وجود تمامي انسـان ها به وديعه نهاده است و ما انسان ها مظهر نشانه های خلاق خداوند بر روی زمین هستیم . تجسم خلاق حالتی از خودآگاهی است که موجب می گردد به این درک عمیق دست یابیم که این خود ما هستیم که سازنده پیوسته عالم وجودمان می باشیم و بواسطه این تفکر است که در هر لحظه از زندگی مسئولیت افکار ، اعمال و گفتارمان را متعهدانه پذیرا می گردیم .

بكارگيري شيوه هاي علمي آموزش تجسم خلاق روشی است که به وسیله آن با استفاده از تخيلات و تصورات هر آنچه در زندگي مي خواهيد را بدست ميآوريد . البته تنها شرط اين دستيابي بکارگيري اصل آگاهي و هوشياري است! تجسم خلاق قدرت تخیل شماست و شما مي بايست با انرژي مثبت بر روی فکر ، احساس و يا تصويري روشن و واضح آنقدر متمرکز گرديد تا تبديل به واقعيت شود و در نهايت به هدف مورد نظرتان یعني همان چيزي که تصور می کرديد برسيد . هدف شما ممکن است مادي ، عاطفي ، ذهني و يا معنوي باشد . اجازه دهيد براي روشن تر شدن موضوع مثالی داشته باشیم : اگر شما در محیط شغلی خود احساس نارضایتی می کنید ، با استفاده از تجسم خلاق و ساختن تصویری واضح و روشن در ذهن ، خواهید توانست وضعیت شغلی خود را همانگونه که میخواهید ، بهبود بخشید . برای اینکار لازم است در حالت مراقبه يا مدیتیشن یعنی در وضعیتی ساکت ، آرام و هوشیار و یا حتی المقدور در وضعیت وانهادگی و ریلکسیشن قرار بگیرید و پس از تجربه آرامش ، تصور کنید که در محیط  شغلی دلخواه خود قرار گرفته اید ، از این تجربه لذت می برید و رضایت کامل دارید . خود را ببینید که هماهنگ و تأثیر گذار بر سایرین مشغول کار هستید . این وضعیت را با تمام جزئیات آن مثلا ساعت های کار مورد نظرتان ، حقوق و دستمزد دلخواه ، مسئولیت هایی که به عهده دارید و . . . در ذهن تجربه کنید . این تمرین ساده و کوتاه را روزی دو بار انجام دهید و در مورد آن فکر کنید . توجه داشته باشید که با این روش نمی توان رفتار دیگران را کنترل کرد و یا آنان را وادار نمود تا بر خلاف میل باطنی خود کاری را انجام دهند . کاربرد این روش فقط بر روی خود شماست و به نوعی از میان برداشتن موانع درونی در جهت رسیدن به یک هماهنگی طبیعي می باشد . شما با استفاده از تجسم خلاق مثبت ترین جنبه های درونی خود را بکار گرفته و از آن بهره مند می گردید . برای استفاده از تجسم خلاق نیازی به انجام کارهای خارق العاده نیست ، بلکه تنها کاری که لازم است انجام دهید ، افزایش دانش و مهارت های خود با تمرین ، تکرار و مطالعه است . اصل آگاهی را هرگز فراموش نکنید . به خاطر داشته باشید که پس از انجام هر کاری لازم است تا از خود بپرسید : آیا این تمرینات برایم مفید هستند؟ در صورتی که پاسخ مثبت بود و به سالم بودن تمرینات اعتقاد پیدا کردید ، ادامه دهید! مطمئن باشید با تکرار و تمرین این شیوه به زودی متوجه تغییرات بزرگی در زندگی خود خواهید شد . فراموش نکنید که اين اصول جزئی از واقعیت های زندگی هستند و با بکارگیری مستمر آنهاست که مي توان شكوفايي اين توانايي بالقوه را به تماشا نشست .

روش کار تجسم خلاق :

برای درک بهتر روش کار تجسم خلاق دانستن اصول زیر که با یکدیگر مرتبط بوده و از قوانین فیزیکی و طبیعی جهان هستی می باشند بسیار مفید و مؤثر است :

1/ جهان مادی منشاء انرژی است : جهانی که ما در آن زندگي مي کنيم از انرژی تشکیل شده است . شاید ما سطوح مختلف اشیاء ر ا با حواس فیزیکی از یکدیگر جدا تشخیص دهیم اما در واقع تمام اشیاء از بزرگترین آنها گرفته تا کوچک ترین ذره که اتم و یا کوچک تر از آن است به انرژی محض تبدیل می شود . ما و هر آنچه که در اطراف ماست از انرژی تشکیل شده است . انرژی با سرعت های متفاوت مرتعش می شود و این تفاوت ، تراکم ماده را تشکیل می دهد . فکر دارای انرژی بالایی است و بدین جهت است که با سرعت بسیار زیادی تغییر می کند  . البته اشکال مختلف ماده نیز با سرعت های گوناگونی تغییر می یابند برای مثال سنگ به نسبت هوا دارای انرژی غلیظ تری است و به همین سبب کندتر تغییر يافته و اثر گذاشتن بر آن مشکل تر است . اما حتی سنگ نیز با تمام سختی وقتی تحت تأثیر انرژی معمولی آب قرار می گیرد ، تغییر می کند . تمام اشکال انرژی با یکدیگر مرتبط بوده و می توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند .

2/ انرژی خواص مغناطیسی دارد : بر اساس قوانین فیزیک نیروهای دارای کیفیت و ارتعاش مشابه یکدیگر را جذب می کنند . احساسات نیز از انرژی مغناطیسی برخوردار است و این انرژی نیز طبیعت مشابه خود را جذب می کند . ما در زندگی روزمره خود هر از گاهی شاهد این اصل بوده ایم : برای مثال زمانی به کسی فکر کرده ایم و به صورت کاملاً اتفاقی او را ملاقات نموده ایم و يا کتابی را که دقیقا در همان لحظه به اطلاعات آن نیاز داشته ایم به طور اتفاقی برداشته ایم !

3/ فرم تابع افکار است : فکر بر خلاف صورت های غلیظ تر انرژی از سرعت و تحرک بالایی برخوردار است . فکر انجام دادن کاری و یا ساختن و تولید چیزی از اجرای عملی آن سبقت می گیرد . به عبارت بهتر انجام هر کاری ابتدا به صورت یک فکر یا تصور ایجاد می شود . مثلا فکر یا تصور پختن شام حتما قبل از دست بکار شدن برای آماده کردن شام شکل گرفته است ، یا اغلب احساس نیاز برای يافتن یک شغل مناسب از خود شغل سبقت می گیرد . یک هنرمند ابتدا فکر یا تصوری در ذهنش ایجاد می شود و سپس شروع به خلق یک اثر هنری می کند . یک معمار در ابتدا طرح و نقشه یک بنا را آماده می کند و سپس آغاز به ساختن آن بنا می نماید . تجسم همانند نقشه ای است که یک تصور را برای ما به صورت یک شکل ایجاد کرده ، سپس انرژی را در یک میداني مغناطیسی جذب می کند و در مرحله بعد آن را به طرف تشکیل شکل مورد نظر  راهنمایی می کند . حتی اگر ما به طور مستقیم و آگاهانه کار تجسم را انجام ندهیم باز هم مراحل این اصل طی می شوند . شما با پرورش دادن یک ایده در ذهن تان صورتی از انرژی که تجسم کرده اید را جذب کرده و این افکار در نهایت به صورت یک عمل انجام شده ظاهر خواهد گشت . اگر شما دائما به زیبایی فکر کنید به طور حتم زیبا خواهید شد و اگر به بیماری فکر کنید عاقبت بیمار خواهید گردید . آنچه که ما تجسم و احساس می کنیم باعث می شود که در همان مسیر حرکت کنیم .

4/ قانون تشعشع و جاذبه : بر اساس قانون سوم نیوتن ، هر عملی عکس العملی دارد مساوی و در خلاف جهت آن . یعنی هر چه بیشتر تلاش کنید نتیجه اش بیشتر منعکس خواهد شد . در کلام نورانی معصومین و آیات قرآن نیز به دفعات به این اصل مهم و اساسی اشاره گردیده است و ما به صورت مداوم این تذکرات را دريافت کرده ايم که : هر چه بکاریم همان را برداشت خواهیم کرد . می توان مفهوم این اصل بی بدیل را بدین صورت نیز بررسی کرد که با توجه به باورها و افکارمان ، آنچه را که انتظار وقوع آن را داريم و به طور واضح و روشن آن را تجسم می کنیم ، در زندگی به آن جهت نیز جذب خواهیم شد . همه ما تجربه این را داشته ایم که افکاری منفی را در ذهن پرورش داده ایم  و بر اثر این افکار احساس نا امنی و ترس بر ما غلبه نموده و در نهایت همان افراد و شرایطي را که از آن دوری می کردیم تجربه کرده ايم و به سراغ مان آمده است! ضرب المثل «آمد به سرم از آنچه می ترسیدم» نیز مصداق بارز فراوانی این اصل در باورهای ما میباشد . پس باور داشته باشید که به طور حتم با پرورش احساسات مثبت و تجسم شادی و رضایت خاطر به سمت موقعیت های مناسب جذب خواهید شد .

5/استفاده از تجسم خلاق : تغییر فقط توسط تفکر مثبت رخ نمی دهد ، بلکه نیاز به جستجو و کشف عمیق ترین و اصلی ترین رفتارهای روزانه داشته و پس از آن است که تغییر صورت می گیرد . مهم این است که با تمرین و تکرار ، این کار را به عادت تبدیل کنید و تجسم خلاق جزء لاینفک افکار شما گردد . هر چه با شناخت و آگاهی و انرژی بیشتری به این تکنیک بپردازید ، نتیجه آن را بیشتر در زندگی مشاهده خواهید نمود .

مشکلات خاص در تجسم خلاق : 

در کلاس هاي خود هر از گاهی شاهد هستم که وقتی تکنیک تجسم و تصوير سازي ذهني را به شاگردانم آموزش مي دهم در آغاز تجربه اين تکنیک ، اغلب آنها متعجب و يا نگران می شوند و يا وقتی موضوعی را در ذهن خود مجسم می کنند ، تصوير آن موضوع را نمي بينند! پاسخي که به آنان داده ام همیشه اين بوده است : خودتان را خيلي درگير معنی واژه تجسم نکنید! گروهی در تجسم تصوير انتخابي ، تصوير مورد نظر را نمی بينند و عده ای ديگر اعلام می دارند که فقط می توانند ذهن خود را بر روی یک موضوع متمرکز کنند و قادر به ديدن تصوير مورد نظر نیستند! بعضی نيز تصاوير را به وضوح مشاهده نمی کنند! در نظر داشته باشید که تمام اين موارد کاملا طبيعي است و همین قدر که افراد در مراحل اولیه بتوانند به موضوعي ذهنا فکر کنند و يا آن را احساس نمایند و يا حتی به صورت مبهم به مشاهده آن بپردازند ، کفایت می کند . البته لازم به ذکر است که در بعضی از موارد نیز عدم توانایی تجسم می تواند نشانگر نوعی ترس باشد . به گفته روانشناسان اين واهمه ، ترس از مشاهده درون خود فرد و فرار از روبرو شدن با خود واقعي فرد است! البته ترس از ابراز احساسات و عواطف نيز ممکن است موجب محدود شدن فرد در استفاده از تجسم خلاق گردد . در اینگونه موارد فرد می بایست بر ترس ناشی از احساسات و خاطرات منفی گذشته غلبه کند. در صورت پیش آمدن این شرایط لازم است فرد در هنگام مدیتیشن و یا در زمان وانهادگی با تمام توان خود منبع ترس را مشاهده کند و به عبارت بهتر با ترس خود شجاعانه روبرو گردد . تنها در این صورت است که کم کم متوجه خواهد شد که این احساسات منفی دیگر اثر گذاری خود را از دست داده است .

روش های تجسم خلاق :

به طور کلی برای تکنیک تجسم خلاق دو روش وجود دارد : یکی روش پذیرا و دیگری روش فعال . در روش پذیرا شما بدون گزینش موضوعی خاص ، خود را آماده می کنید و هر چه را که به ذهنتان آمد ، همان را مجسم می کنید.

در روش فعال نیز شما موضوع دلخواه خود را که آرزوی آن را دارید انتخاب می کنید و به تجسم آن می پردازید . فراموش نکنید که هر یک از این روش ها در تکنیک تجسم خلاق از اهمیت ويژه و فوق العاده ای برخوردارند و با تمرین و تکرار آنها می توانید هر یک از این روش ها را به عادت تبدیل کنید و نتایج حاصل را به صورت عیني تجربه نمائید .

تمرین :

در اين بخش راهکاری در جهت تقویت نیروی تجسم خلاق ارائه می گردد . چشم های خود را ببندید و به صورت عمیق در حالت وانهادگی و ريلکس قرار بگیريد . فکر کنید در اتاقی آشنا مثلا اتاق نشیمن و يا اتاق خواب حضور دارید . سعی کنید جزئیاتی آشنا از اتاق مورد نظر مثل رنگ فرش و یا جای قرار گرفتن اشياء و اثاثیه و یا چیزهایی دیگر را به یاد آورید . تصور کنید که وارد اتاق می شوید و روی یک صندلی راحت می نشینید و یا تصور کنید روی تختخواب خود دراز کشیده اید . اکنون کارهایی که در چند روز گذشته نسبت به آن ها احساس خوشایندی داشته اید را به صورت روشن و واضح به خاطر بیاورید . این یادآوری اگر احساسات فیزیکی باشد بهتر است ، مثلا خوردن غذایی خوشمزه ، یا بوئیدن گلی معطر و یا شنا کردن در آبی خنک و . . . و با این تجدید خاطره از احساسات لذت بخش مورد نظر باری دیگر لذت ببرید . سپس تصور کنید که در علفزاری زیبا و در کنار یک رودخانه خنک دراز کشیده اید و در حال استراحت هستید يا در یک جنگل سرسبز و امن در حال گردش هستید ، یا در زیارتگاهی مشغول راز و نیاز با خداوند می باشید و يا هر مکان دیگری که دلخواه شماست را تصور کنید . با تمام وجود حضور خود را در این مکان احساس کنید و از بودن در این حضور لذت ببرید . به طور حتم با استفاده از راهکارهای ارائه شده و تکنیک های مشابه آن به تجارب با ارزشی دست خواهید یافت و در زندگی به رشد و پیشرفت قابل توجهی خواهید رسید .  

کلام پایانی :

تجسم خلاق وسیله ای است برای بر طرف کردن موانعی که خود ، در مسیر جریان عادی و موزون عالم هستی ایجاد کرده ایم و فقط این قدرت در جهت کارهای مفید و مثبت کاربرد دارد . در واقع تجسم خلاق زمانی مؤثر واقع می شود که در جهت اهداف ارشمند شخصی و منفعت رساندن به تمام موجودات به کار گرفته شود و اگر کسی خواستار آن باشد که این روش نیرومند را برای مقاصد مضر و یا خودخواهانه ای ، بکار گیرد مسلما این امر نا آگاهی او از « قانون کارما » را میرساند . قانون کارما یعنی ما همان چیزی را برداشت می کنیم که می کاریم و هر آنچه را که می دهیم ، به خودمان داده می شود . پس فراموش نکنید که هر چه بیشتر به دیگران خدمت و محبت کنید ، موفقیت ، شادی و لذت بیشتری را نصیب خود خواهید کرد .

آسمانتان بی غبار و سهم چشمانتان بهار باد

باشگاه تخصصی یوگا پرنده آزاد 

سیمین صدیق ابراهیم نیا