مطالب مرتبط باشگاه علمی تخصصی یوگا پرنده آزاد

استان البرز+باشگاه تخصصی یوگا پرنده آزاد+آرامش فوری+دکتر رابرت کوپر+تنفس لاينقطع+متعادل ساختن وضعيت بدن+تکنيک انرژی لبخند درونی+هارا+مراقبه بر هارا+مثبت انديشی

توالي و ترتيب دستيابي به آرامش فوري‌

 

زماني كه وقت و زمان كافي داریم تا از انجام مراقبه لذت ببريم ، با انجام مراقبه يکی از بهترين راه ها را جهت دست يابي به آرامش انتخاب کرده ايم . ولي‌ وقتي با بحراني مواجه مي‌شويم كه نياز به عملكرد و آرامش فوري احساس می گردد چه باید کرد؟ دكتر «رابرت كوپر» با بهره‌گيري از يافته‌هاي علمي در روان‌شناسي آرامش ‌، شش طرح و راهكار را طراحي كرده است كه تأثيرات منفي تنش‌ها و فشارهاي روحي و عصبي را به محض آن كه بدن تحت فشار و استرس قرار مي‌گيرد ، به حداقل مي‌رسانند . او راهكارها و طرح‌هايش را «توالي و ترتيب دستيابي به آرامش فوري‌» نامگذاري كرده است که در اين مجال به این شش اقدام می پردازیم :

اقدام اول ‌: نفس كشيدن لاينقطع و بدون وقفه را تمرين كنيد . وقتي استرس و تنش‌هاي روحي و عصبي به سراغتان مي‌آيند ، فوراً و بي‌درنگ ‌، توجه و حواستان را بر روي نحوه تنفس‌تان متمركز نماييد و به صورت بی وقفه ، عميق و يكنواخت نفس بكشيد.

اقدام دوم ‌: چهره‌اي مثبت به خود بگيريد . آن چنان لبخند بلند بالايي بزنيد كه بتوانيد گوشه‌هاي چشمانتان را احساس كنيد . دكتر كوپر ، در اين زمينه‌ چنين توضيح مي‌دهد : «حكمت و خردمندي سنتي بر اين قاعده است كه خوشحالي و شادماني ‌، خنده به بار مي‌آورد . ولي‌ بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهند كه اين پروسه و فرآيند ، مانند يك خيابان دو طرفه عمل می کند ‌. لبخند زدن و خنديدن مي‌تواند به بروز احساسات شادماني و نشاط كمك كند و در يك موقعيت و وضعيت استرس زا و پرتنش‌ ، همین لبخند زدن در حفظ آرامش و خونسردي ما نقش مؤثری را ایفا می نمايد . پس ‌، اين آزمايش ساده و آسان را به كار گیرید : همين حالا يك لبخند بلند بالا بزنيد و از ته دل بخنديد . آيا احساس بهتري پيدا نمي‌كنيد؟ (مراجعین و کارآموزان باشگاه پرنده آزاد با تکنیک استفاده از انرژی لبخند درونی آشنا هستند . شما کاربر گرامی نیز می توانید با مراجعه به استفاده از انرژی لبخند درونی در بخش مراقبه و کنترل ذهن از این تکنیک استفاده نمائيد . همچنین توصیه می گردد که مقاله «هارا» و مراقبه بر روی «هارا» را نیز مطالعه فرمائید .)  

اقدام سوم‌ : وضعیت و حالت بدن خود را متعادل سازيد . (طرز نشستن ‌، ايستادن و راه رفتن‌) افرادي كه تحت فشارهاي روحي و عصبي هستند ، اغلب خميده و قوز كرده به نظر مي‌رسند ، از اين رو  چنين عباراتي را در موردشان زیاد مي‌شنويم‌ : سنگيني و بار تمام دنيا روي شانه‌هاي آنها قرار گرفته است‌! دكتر كوپر مي‌گويد : حفظ حالت مناسب و متعادل بدن ‌، عملكردي مثل لبخند زدن و خنديدن در بر دارد . تعادل جسماني به تعادل احساسي و عاطفي كمك مي‌كند . پس ‌، سرتان را بالا نگه داريد ، چانه‌تان را به سمت داخل‌ ، قفسه سينه به سمت بالا ، پشت و كمرتان در سطحي صاف و مستقيم و راحت و شكم‌تان در حالتي عاري از انقباض و گرفتگي و البته رو به داخل قرار داشته باشند . احساس کنید هر لحظه از تاج سر به سمت سقف آسمان کشیده می شويد .     

اقدام چهارم‌ : غرق در موجي از آرامش شويد . آگاهانه و هوشيارانه موجي از آرامش را به جای جای بدنتان ارسال کنید . دكتر كوپر معتقد است : «مجسم كنيد كه زير آبشاري ايستاده‌ايد و این آبشار تمام تنش‌ها و فشارهاي روحي و عصبي‌تان را مي‌شويد و با خود مي‌برد .» 

اقدام پنجم ‌: واقعيت ها را بپذيريد و به آن اعتراف كنيد . رو در رو و مستقيم با عوامل استرس‌زا و فشارهاي روحي و عصبي‌تان مواجه شويد . آنها را منكر نشويد و آرزو نكنيد كه اي كاش اتفاق نمي‌افتادند . با خود چنين بيانديشيد:  «اين حقيقت است‌ . من مي‌توانم از عهده آن برآيم ‌. همين حالا ، مشغول پيدا كردن بهترين شيوه براي غلبه بر آن هستم‌ . »

اقدام ششم ‌: قدرت و كنترل را دوباره تحكيم بخشيد . به جاي نگراني و بدخلقي در رابطه با اين كه‌ ، چگونه آن عامل استرس زا باعث شده كه كنترل و خويشتنداري تان را از دست بدهيد ، توجه و حواستان را روي كسب مجدد كنترل و خويشتنداري تان و به كار بستن اقدامي مناسب و بجا متمركز كنيد . همچنين‌ ، به جاي انديشيدن به افكار بد و منفي ‌، به افكار مثبت و خوب بيانديشيد .

با امید شکوفایی روزافزون

باشگاه یوگا پرنده آزاد