مقالات باشگاه تخصصی یوگا پرنده آزاد

ملودی آفرینش ♥ 

استان البرز باشگاه یوگا پرنده آزاد کرج  سیمین صدیق ابراهیم نیا مقالات : ملودي آفرينش ، موسیقی درمانی ، تأثیر اصوات بر روی سلامتی جسم و روان

كلمه Universe (به معنای جهان) كه در زبان انگلیسی برای توصیف بی‌نهایت و فضای لایتناهی به كار می رود از دو جزء UNI به معنی یك و  Verse به معنی آواز ساخته شده است ؛ جهان یعنی یك آواز . به تازگی دانشمندان علم ستاره‌شناسی ، بعد از تحقیقات وسیع و طولانی ، به این نتیجه رسیده‌اند كه آفرینش نه با یك انفجار عظیم (به نام بیگ بنگ) كه با نوایی آرام آغاز شده است ! نوایی كه به تدریج منتشر شده و اكنون در تمام فضا جریان دارد . محققان در دانشگاه كمبریج نیز دریافته‌اند كه خورشید كهكشان پرسیوس آوازی خاص و ریتمیك می‌خواند . (1) اصوات و نواها نه تنها در اعماق فضا ، بلكه در مولكول ها و اتم ها نیز یافت شده‌اند . دكتر دیوید دیمر (2)  زیست شناس و سزوان ژاندر (3) موسیقی دان ، به سراغ شگفت‌انگیزترین مولكول حیات یعنی DNA رفته‌اند . این ایده كه DNA و موسیقی ممكن است با یكدیگر مرتبط باشند برای اولین بار توسط دكتر سوسومواوهنو (4) مطرح شد . DNA نردبانی مارپیچ است كه از یكسری رمز تكرار شونده تشكیل شده است . رمزهایی كه با ترجمه بخش اندكی از آن ، پروتئین‌ها و در نهایت موجودات زنده شكل می‌گیرند . DNA زبان رمز مشترك در بین تمامی موجودات زنده روی كره زمین می‌باشد ، از آغاز حیات تاكنون ، و براستی این زبان مشترك چه می‌گوید؟

دكتر دیمر و ژاندر ، در طی آزمایشات علمی و با ثبت ارتعاشات مولكول DNA به وسیله اسپكترومتر مادون قرمز و تبدیل فركانس ها به نت موسیقی ، سعی كردند این زبان مشترك را به صوت ترجمه كنند (5) و حالا سؤال این است : آیا این اصوات و نت ها ، ملودیك و آهنگین هستند و یا DNA تنها مجموعه‌ای نامنظم و تصادفی از صدا و فركانس هاست؟ آن ها فركانس های DNA یك سلول را به نت ترجمه كرده و شروع به نواختن كردند . نتیجه شگفت‌انگیز بود ، یك موسیقی بسیار زیبا! ژاندر در این رابطه می‌گوید : «برخی از این تركیبات فركانس ها، بسیار حیرت‌انگیز بودند . با شنیدن آن ها من به موسیقی زندگی خودم گوش می‌دادم. بسیاری از افرادی كه به موسیقی DNA گوش دادند ، كاملاً هیپنوتیزم و مسحور شده‌اند و بسیاری دیگر نیز ساعت ها گریسته‌اند . برخی دیگر اذعان كرده‌اند كه این موسیقی نوایی از درون آن هاست و آن هایی كه با موسیقی كلاسیك آشنایی داشتند به شباهت موسیقی DNA با آثار نوابغی چون باخ ، برامز ، شوپن و…اشاره كرده‌اند .
دكتر اوهنو در این باره می نویسد : «ملودی های DNA با عظمت و الهام بخش می باشند . بسیاری از افرادی كه برای اولین بار این موسیقی را می­ شنوند ، شروع به گریه می­ كنند . آن ها نمی­ توانند باور كنند كه بدنشان – كه تا حالا اعتقاد داشتند فقط تجمعی از مواد شیمیایی است – شامل چنین هارمونی های معنوی و الهام بخشی باشد . نه تنها می ­توان با DNA موسیقی ساخت ، بلكه حتی امكان معكوس كردن فرایند نیز ممكن است . به بیان دیگر شما یك بخش از موسیقی را برداشته و نت­ ها را به واحدهای سازنده DNA (نوكلئوتیدها) برمی ­گردانید . در پایان نتیجه شبیه یك رشته از DNA می ­شود . اوهنو تلاش كرد تا با قطعه شوپن این كار را انجام دهد . در پایان نتیجه شبیه یك ژن سرطانی شد!

دانشمندان از نتایج این یافته­ ها در تحقیقات پزشكی نیز استفاده كرده­ اند . اگر شما هم اهمیت دنبال كردن این آواها را بدانید ممكن است به این نتیجه برسید كه با بررسی دی ان ای در تریلیون­ ها سلول بدن و دانستن نوسانات آن ها شاید راهی برای بیش از پنج میلیون نفری كه از سال 1990 مبتلا به سرطان تشخیص داده شده اند ، پیدا شود . فابین مامن یك متخصص بیوانرژی است كه با كمك هلن گریمال بیولوژیست و موسیقی­دان ، بیش از یك و نیم سال بر روی افكت­ های سلول­ های سرطانی در مركز ملی فرانسه كه یك مركز معتبر تحقیقات­ است كار كرده ­اند . آن ها به این نتیجه رسیده­ اند كه سلول­ های بافت­ های سرطانی صداهای مغشوش و ناهنجاری تولید می­ كنند و علاوه بر این در آزمایشات بسیاری ثابت شد كه قرار گرفتن سلول­ های سرطانی در معرض صداها و امواج صوتی، تغییراتی اساسی در آن ها ایجاد می­ كند ، صداهایی كه آوا درمانی را به عنوان یك پتانسیل قوی درمانی برای این نوع بیماری­ ها و موارد بسیار دیگری مطرح میكند . مامن همچنین تحقیقاتی را بر روی دو بیمار مبتلا به سرطان سینه دنبال كرده است . هر خانم به مدت سه ساعت در روز در طول دوره یك ماهه تحت آوا درمانی (موسیقی درمانی) قرار گرفتند . پس از اتمام دوره درمان ، تومور یكی از آن ها كاملا ناپدید شد ، اما بیمار دوم مجبور شد تومور را جراحی كند . البته جراح او  گزارش می­ دهد كه اندازه تومور كاملا كوچك شده و تا حد بسیار زیادی هم تحلیل رفته بود . ازاین یافته­ ها به این نتیجه می­ رسیم كه وقتی اندام­ هایمان بصورت هماهنگ آواز می خوانند ما سلامت هستیم و وقتی كه آن ها خارج از تنظیمشان آواز می­ خوانند ما احساس بیماری می­ كنیم . 

و این داستان شگفت‌انگیزتر می‌شود اگر بدانیم كه تمام سلول­ های بدن یك موجود زنده ، دارای یك نوع DNA منحصر به فرد هستند و DNA هر موجود (با وجود زبان و ساختار مشترك) ، با DNA دیگری متفاوت است و این بدین معناست كه در هر موجود زنده آهنگی ویژه نوشته شده است و در تمام هستی ، همه مشغول نواختن آهنگی منحصر ‌‌به ‌فرد هستند . تصور كنید چگونه «100 تریلیون سلول در بدن هر انسان در حال خواندن آوازی یگانه هستند و شاید این آواز ، هم‌ آوا با آواز كهكشان پرسیوس باشد! چرا كه نه؟ موسیقی‌دان و رهبر اركستری كه نت ها را در آغاز آفرینش نوشته است یكی بوده و یكی هست .

نكات جالب توجه دیگری نیز در این تحقیقات و یافته‌ها وجود دارد . هر چه موجود از نظر تكاملی (تكامل در زیست‌شناسی) پیشرفته‌تر بوده ، موسیقی DNA آن نیز پیچیده‌تر شده است . یك جاندار تك سلولی با داشتن DNA كمتر و پروتئین‌های محدودتر ، موسیقی ساده‌تری ایجاد می‌كند . در حالیكه در انسان ، هر ژن (و پروتئین مربوط به آن) خود ، آهنگی پیچیده می‌سازند و بدین سان ، هر انسان تبدیل به كنسرت با شكوهی می‌شود ، در حالیكه خود در كنسرت آفرینش یك آهنگ است .

و براستی در كنسرت بزرگ جهان ، ما آهنگ خود را چقدر هم ‌آهنگ می‌نوازیم؟ آیا ، هم آواز با هستی و خیره به دستان رهبر اركستر می‌نوازیم؟ آیا با هر حركت آرام او ، آرام و با هر اشاره سریع ، تند می‌زنیم؟ شاید هم ساز خودمان را می‌زنیم؟

تهيه و تنظيم : پگاه جليلي

  بنوازیم در كنسرت بزرگ جهان هستي آهنگ خویش را ، شاید که رسالت ما همین است : یافتن سمفونی خداوند گونه خویشتن خویش

باشگاه تخصصی يوگا پرنده آزاد 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1-مقاله آوای علم، روزنامه گلدن برید، دسامبر 2003

2- Divid dimmer

3- Susan Alexjander

4- Susumu  Ohno

5- روش آزمایش به این صورت بود كه ارتعاشات با استفاده از اسپكترومتر مادون قرمز اندازه گیری می شوند . با قرار دادن هر بخش از DNA در مقابل اشعه مادون قرمز و اندازه گیری طول موج اشعه جذب شده ، این كار انجام شد و سپس نسبت های فركانس نوری به فركانس صوتی تبدیل شد .