مقالات باشگاه علمی تخصصی يوگا پرنده آزاد

استان البرز باشگاه تخصصی یوگا و علوم وابسته پرنده آزاد کرج سیمین صدیق ابراهیم نیا تای چی ، تنها باشگاه دارنده مجوز برگزاری کلاس های تای چی در سطح استان البرز ویژه بانوان

آشنايي بيشتر با تاي چي و فوائد آن

تای چی چوان یا تای جی چوان (Tai Chi Chuan یا Tai ji Quan) (با معنی لغوی نهایت برتر) یکی از سیستم‌های نرم و درونیِ هنر رزمی ووشو یا کونگ‌فوی چینی می‌باشد . این هنر رزمی ، یکی از زیباترین و محبوب‌ترین هنرهای رزمی در چین و کل جهان است و برای بهبود سلامتی ، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می‌شود . این هنر که با نگرش عمیق فلسفی شکل گرفته با کمک ایجاد چرخش انرژی در انسان و تخلیه انرژی درونی یعنی انرژی "چی" یا انرژی بایو الکترومغناطیس درون بدن انسان ، یکی از قدرتمند ترین سبکهای رزمی در جهان می‌باشد . در این هنر عضلات نقش زیادی ایفا نمی‌کنند و یک تای چی کار سعی در رها کردن کل بدن دارد تا این انرژی بتواند در بدن جاری شود و در موقع مناسب بتوان از آن برای دفاع یاحمله استفاده کرد . تای چی چوان روش مشت زنی یا هنر رزمی است که بر اساس مفاهیم فلسفی آن سعی در به تعادل رساندن همه چیز دارد که در حقیقت نماد یین و یانگ محصول این فرایند است . " تای چی" در فلسفه تائو به معنای فرآیندی است که "ووچی" را به "یین و یانگ" تبدیل می‌کند و تای چی چوان هنر رزمی است که بر اساس این مفهوم عمیق و فلسفی بنا شده ‌است . اساتید تائو صدها سال پیش با معرفی تای چی در حقیقت هنر رزمی را معرفی نمودند که هماهنگ با ریتم ‌های طبیعت و قوانین حاکم بر طبیعت باشد تا در سطوح بالا نیز منتهی به ادراک طبیعت گردد . تای چی ابتدا بدن را متعادل کرده ، سپس انرژی درونی انسان ، ذهن ، تنفس ، عواطف ، طبیعت و روح را متعادل می‌سازد . هنر رزمی تای چی چوان بر اساس ۱۳ الگوی اصلی شکل گرفته که این ۱۳ الگو عناصر شکل دهنده طبیعت و عناصر اولیه جهان هستند که اساتید کهن این رشته با مطالعه عمیق روی خواص این عناصر کاربردی رزمی یافتند که با طبیعت هماهنگ باشد . از این ۱۳ الگو ، ۸ الگو مربوط به ۸ نوع جین ، یا هشت نوع ضربه و دفاع مختلف با تخلیه انرژی درونی می‌باشد که از تئوری هشت سه خطي ئي چينيگ الهام گرفته شده‌است و ۵ الگوی دیگر آن مربوط به ۵ نوع حرکت استراتژیک در تای چی می‌باشد که از تئوری ۵ عنصر الهام گرفته شده‌است . به همین دلیل می‌گویند تای چی باعت هماهنگی انسان با طبیعت می‌شود که در فلسفه وجودی انسان نیز این امر قرار دارد . امروزه به دلیل خواص بسیار زیاد این رشته و تاثیراتی که در تنظیم میدان انرژی و به دنبال آن تقویت جسم و روح دارد تاي چي به عنوان هنر سلامت زیستن در سطح جهان مطرح است . تای چی به عنوان هنری زیبا با تاکید بر جنبه هنریِ آن در تمام سنین و شرایط تمرین می‌شود و امروزه کاربرد رزمی آن استفاده کمتری دارد . تای چی چوان دارای ۵ سبک رزمی می‌باشند که عبارتند از : یانگ ؛ چن ؛ وو ؛ سان ؛ هاو. این ورزش در رده ورزش هاي رزمي نرم و درونی قرار دارد و باعث می‌شود تا عضلات با انجام تمرینات نرم و ساده ، انعطاف پذير و قوی شوند . تمرینات و نرمش های تای چی چوان با حرکات کند ، آرام و معمولا به صورت گروهی هنگام صبح انجام می‌شوند . متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای چی به صورت دسته جمعی ، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد . این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است . در ایران علاقمندان به این رشته در سه بعدقهرماني ، همگاني و درماني می‌پردازند . ورزشکاران تای چی چوان در دو قالب سنتي و مدرن(مسابقاتی) فعالیت می‌کنند .

 استان البرز باشگاه تخصصی یوگا و علوم وابسته پرنده آزاد کرج سیمین صدیق ابراهیم نیا تای چی ، تنها باشگاه دارنده مجوز برگزاری کلاس های تای چی در سطح استان البرز ویژه بانوان

فواید تای­ چی :

مطالب ذیل از میان بیش از 2050 مقاله در مورد هنر تای­چی و تمرینات چی کنگ از سرتاسر دنیا برگرفته شده است .

تای چی علاوه بر اینکه شیوه درست استفاده از نیروی درونی را به ما می آموزد ، توانایی ماهیچه ها، میزان انعطاف پذیری و قدرت ایمنی بدن را ارتقا می بخشد. همچنین نقش ارزنده ای در کاهش استرس ، افزایش آگاهی و هوشیاری ، و بهبود تعادل و هماهنگی بر عهده دارد . راز تای چی بالغ بر هزار سال است که بوسیله تعدادی خانواده چینی حفظ گردیده است .

فواید فیزیولوژیکی تای چی :

براساس سنجش های به عمل آمده تمرین تای چی باعث افزایش عملکرد قلب و افزایش دفع اوره و کاهش غلظت بزاق دهان می شود . در رابطه با مسائل روانی تمرینات مرتب تای چی می تواند موجب کاهش تنش ، افسردگی ، اضطراب ، خشم ، خستگی ، پریشانی و تشویش و دلواپسی گردد . به طور کلی مجموعه حالات ذکر شده موجب اختلال روانی می شود .

سیستم ایمنی :

مطالعه ای در چین نشان داد که تای چی ممکن است شمار لنفوسیت ها را در بدن بالا ببرد . می دانیم سلول های لنفوسیت به سیستم ایمنی بدن در مقابله با باکتری ها کمک می کند و حتی سلول های سرطانی را هم مورد تهاجم قرار می دهد.

تعادل حیاتی ذهن :

در بررسی روانشناسان تعادل حیاتی به بحث کنترل هیجان یا آسایش خاطر بر میخوریم . در این مقاله مواجه شدن با هیجان و یا سرکوب آن مقدمه ای است بر مبحث تعادل حیاتی ، برای شناخت هیجانات مثبت و منفی و نحوه ی برخورد با آنها نیاز به مهارت تمرکز و مدیریت رسیدن به تعادل داریم که هر دو این ها از اصول اولیه تای چی و چی کنگ می باشد .

تنفس ، درد و فشار خون بالا :

تعدادی شرکت کننده در آزمایشات مربوط به تای چی اینطور اظهار داشتند : علاوه بر افزایش ظرفیت تنفسی ، ناپدید شدن درد کمر و درد گردن و تعادل فشار خون ، انرژی کار روزانه آن ها هم افزایش یافته است .ده سال مطالعه بر روی افراد سالخورده در دانشگاه های هاروارد ، یلاوموری مشخص کرد که نه تنها تای چی از تکنولوژی های دیگر برتر است بلکه ریسک ایجاد آسیب نسبت به روشهای دیگر تا 48% در تاي چي کمتر می باشد . عوارض دارویی مقابله با این امراض ششمین عامل عمده مرگ و میر افراد با سنین بالا در آمریکاست . در حالی که بار مالی 10 میلیون دلاری در سال را هم شامل می شود .

استرس های ذهنی و جسمی :

از سال 1980 تمرینات ذهنی و جسمی مثل تای چی به شدت جایگزین ورزش های ضربه ای مانند ایروبیک و دو استقامت و دیگر ورزش ها شده است . ورزش های ذهنی و جسمی قرابت بیشتری با مفاصل و ماهیچه ها دارد ، تنش را کم و از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند . همچنین سبب نیرومند شدن بدن و کاهش استرس می شود . بر خلاف ورزش های معمول این فرم ها تأکید بر حرکات کششی دارد و هماهنگ با کل بدن است و باعث آرامش روح می شود . به جای اینکه روی تک تک اعضاء مجزا کار کند ، بدن را به صورت مجموعه دیده و بر سری حرکات موزون و تنفس عمیق و هماهنگ تاکید دارد.

تای چی و پارکینسون :

از آنجایی که تأکید تای چی بر حفظ تعادل و تحرک است برای افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون هستند بسیار مفید واقع می شود . در آزمایشی که به منظور بررسی تأثیر تای چی بر این بیماری ترتیب داده شد 33 بیمار را به شکل تصادفی به یک گروه تای چی سپردند . نتیجه را پس از 10 تا 13 هفته بررسی و مشاهده نمودند که بهبودی قابل توجهی در تعادل ، قدرت ایستادن و راه رفتن و تغییر مسیر حاصل گردیده است . تأثیر و سودمندی تای چی در روند بهبودی و تعویق زمان معلولیت و حتی حذف این مرحله به شرط شروع به موقع تای چی انکار ناپذیر است .

برتری کیفی :

تای چی به عنوان یکی از هنرهای رزمی چین شامل یک سری حرکات موزون است که بطور متوالی و هماهنگ طراحی شده و در مقایسه با دیگر ورزش ها (بر اساس تست های متعدد) دارای ذات غیر مهاجم و برتری کیفی است .

خلاصه ای از تحقیقات دانشگاه ها و مراکز علمی بزرگ دنیا در مورد تأثیر تای چی و چی کنگ بر بهبود بیماری های مختلف :

اين دو ورزش در سال های اخیر در پزشکی غرب بصورت کمک در درمان بیماری ها و از دیر باز در پزشکی شرق و چین به عنوان عامل اصلی در درمان مطرح شده است . هنر رزمی تای چی اصالتاً در چین رشد یافته و به عنوان روشی از روش های دفاع شخصی مطرح می باشد . تای چی با اشکال برازنده و دلپذیر بیش از هزاران سال است که در چین وجود داشته ، تمرینات مرتب تای چی و چی کنگ می تواند در موارد زیر بسیار موثر باشد :

  • کاهش استرس
  • افزایش انعطاف پذیری
  • تقویت ماهیچه ها
  • افزایش بنیه و چالاکی
  • افزایش احساس رضایت

تای چی بیش از 100 حرکت و وضعیت را شامل می شود که در طی تمرینات به روی حرکات بدن ، نحوه تنفس و ذهن متمرکز می شود و این ترکیب شرایطی را مهیا میکند که در برگیرنده آرامش و تمدد اعصاب شماست . در مورد بیماران مبتلا به پارکینسون که یکی از بیماری های سیستم مغز و اعصاب است و مربوط به اختلال در ترشح دوپامین در مغز می باشد ، علائم بيماري با تمرینات مرتب تای چی کاهش قابل ملاحظه ای می یابند . علائم شایع اين بيماري : تشویش- افسردگی- بیخوابی- لرزش- حرکت نا موزون دستها- لنگیدن- عدم تعادل و ... در مراحل اولیه و بسیاری از علائم آزار دهنده در مراحل بعدی می باشد . بیش از 1400 سال است که در چین از تای چی به عنوان وسیله درمانی این بیماری استفاده شده است ، در حالی که از شناخت آن در اروپا فقط 100 سال می گذرد و بهترین گزینه برای رويارويی با آن را مصرف دارو می شناسند . بدیهی است درمان دارویی عوارض خطرناکی نيز در پی دارد . طی تحقیقات انجام شده در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز علمی کشورهای پیشرفته دنیا نقش تای چی در بهبود قابل ملاحظه بیماران مبتلا به پارکینسون غیر قابل انکار است .

شاد و پویا باشید

باشگاه یوگا پرنده آزاد