مقالات فنگ شویی

باشگاه علمی تخصصی یوگا پرنده آزاد

!باشکاه نمونه یوگا در استان البرز!گروه فنگ شویی مرکز یوگا پرنده آزاد کرج!آکادمی علمی تخصصی یوگا در استان البرز!فنگ شویی Feng Shui!آکواریوم Aquarium!آرووانا Arowana!نيروانا Nirvana!یوگای علمی در عظیمیه کرج!سیمین صدیق ابراهیم نیا! اژدها ماهی!خوش شانسی!سعادت و اقبال!گالادریل اِلف ‌بانوی رمان ارباب حلقه‌ها! 

آرووانا، ماهی‌ای از بهشت

افسانه‌های زیادی در مورد ماهی آرووانا وجود دارد. افسانه‌هایی در مورد بیمار شدن این ماهی در زمان بیماری صاحبش و در نتیجه، کسب سلامت صاحب آرووانا به این دلیل. داستان‌هایی در مورد اینکه این ماهی حیرت‌انگیز جان خودش را فدا می‌کند تا صاحبش زنده بماند. افرادی که به سراغ آرووانا می‌روند و با دوستداران این ماهی ارتباط پیدا می‌کنند اغلب داستان‌های عجیبی می‌شنوند. از مرگ صاحب یک آرووانا درست بعد از اینکه آرووانا خودش را از آکواریوم به بیرون پرتاب کرده بود یا داستان‌هایی که پایان بهتری دارند، مانند داستان فردی که به طور معجزه ‌آسایی از مرگی حتمی ‌در تصادف رانندگی نجات پیدا کرد و بعد از بازگشت به خانه متوجه شد که آرووانایش تقریبا در همان زمان جان داده بوده ‌است.

باور بسیاری از این داستان‌ها کار ساده‌ای نیست. اما اگر جمله‌ی گالادریل اِلف ‌بانوی رمان ارباب حلقه‌ها، را به یاد بیاوریم: "تاریخ، افسانه می‌شود و افسانه اسطوره یا داستانی وهم‌آلود."، به خوبی متوجه می‌شویم که هر داستانی غیر واقعی‌، حامل مفاهیم و مضامینی حقیقی است. فردوسی بزرگ نیز بسیاری از داستان‌هایش با جهان واقع ارتباط مستقیمی‌ نداشته، اما او خود در مورد اسطوره‌ها و افسانه‌هایی که در شاهنامه به ذکر آن‌ها می‌پردازد، گفته است:

" تو این را دروغ و فسانه مدان                                        به رنگ فسون و بهانه مخوان

ازو هر چه اندر خورد با خرد                                                 دگر بر ره رمز و معنی برد "

اما افسانه‌ی آرووانا ریشه در چه چیزی دارد؟ برای جواب این پرسش بهتر است به قرن‌ها قبل بازگردیم. زمانی که ناشناخته‌ها حکم خدایگان و مقدسات را بازی می‌کردند. خدای رعد و برق، دیو خشک‌سالی، اژدهای محافظ یا اژدهای ویرانی و... که باورهای رایجی در بین مردم بوده‌اند. مردم چین در آن زمان بر این باور بوده‌اند که اژدهادر برابر ویرانی و نابودی از مردم محافظت می‌کند. آن‌ها اعتقاد داشتند که اگر فردی اژدهایی را ببیند، بخت به او روی آورده است، چرا که این شانس نصیب هر کسی نمی‌شود و دیدن اژدها به ندرت اتفاق می‌افتد. در این باور اژدها موجود بسیار قدرتمندی به حساب می‌آمده است، موجودی که می‌تواند تمام خواسته‌ها و آرزوهای یک انسان را برآورده کند. در فرهنگ چین اژدها نماد خوش شانسی، قدرت و استقامت است. اژدها موجودی است که نه تنها در فرهنگ چین بلکه در بسیاری از فرهنگ‌های شرق آسیایی نماد سعادت و اقبال شمرده می‌شود. یکی از دلایلی که چینی‌ها سال نوی خود را با رقص اژدها جشن می‌گیرند نیز همین امر است. چینی ها معتقدند این رقص شیاطین را پس می‌راند و شانس و اقبال به همراه خود می‌آورد.

احتمالا به دلیل مشابهت فیزیکی آرووانا و دلایل تاریخ دیگری که ما به خاطر کمبود منابع از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم، آرووانا، اژدها ماهی خوانده می‌شود. نگاهی دقیق به فیزیک آرووانا ما را متوجه تشابهات آن با تصاویری که از اژدها در ذهن داریم، می‌کند. هر دوی این موجودات بدن کشیده‌ای دارند، هر دو حس‌گری زائده مانند در دهان و یا جلوی دهان خود دارند و مقیاس اجزای بدنشان تا حدودی با هم مطابقت دارد.

آرووانا و افسانه‌ی پیشرفت

بسیاری از صاحبان کسب و کارهای مختلف در دفاتر یا منزل خود آرووانا نگه می‌دارند چرا که معتقدند آن‌ها باعث رشد و شکوفایی کارشان می‌شوند. خیلی‌ها معتقدند به دلیل اینکه دهان این ماهی‌ها رو به بالا است و از سطح آب تغذیه می‌کنند، آن‌ها نماد حرکت رو به بالا و سعادت هستند. همچنین بسیاری بر این باور هستند که بهتر است از 9 آرووانا همزمان نگهداری کرد. رنگ‌های متنوع این ماهی باعث شده است که این ماهی به 9 نوع تقسیم شود. ترکیب رنگی این ماهی‌ها نیز تا حدودی تداعی‌کننده‌ی رنگ انواع اژدها است. یکی دیگر از دلایل انتخاب این عدد آن است که آرووانا‌ها تمثیل 9 اژدهای محافظ موجود در فرهنگ چین هستند.

ریشه‌ی نام آرووانا

بسیاری معتقدند که نام آرووانا از نیروانا گرفته شده و این ماهی، ماهی بهشتی است.در سانسكریت آخرين مرحله سلوك كه مرحله محو شدن جنبه‌ي حيواني وجود و رسيدن به كمال است، نیروانا نامیده می شود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

منابع:

  1. http://sianlon.com/html/info4.html
  2. http://www.allaquariuminfo.com/2011/11/arowana-information-types-feeding-and.html
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Asian_arowana#Cultural_beliefs